1.12 Gözden geçirme soruları (1-3)


Aşağıdaki 6 soru ve 4 ödev Ders 1’de ele alınan konuları gözden geçirmenize yardımcı olacaktır. Bu sorulara verilebilecek bazı olası cevaplar bir sonraki sayfada veriliyor. Kendi cevaplarınızı bir kâğıda yazmadan önce bu cevaplara bakmayın.

Lütfen aşağıdaki web sitesine bir göz atın:
[ http://www.scidev.net/en/science-communication/practical-guides/ ]
Bir haber hikâyesinin SciDev.Net’te yayımlanabilmesi için hangi kriterlere sahip olması gerektiğini öğrenin. Sonra aşağıdaki 3 soruyu yanıtlamaya çalışın:

SORU 1:
Bir SciDev.Net makalesi okuyucusunun, o makalenin ana tartışma konusunun ne olduğunu anlayabilmesi için kaç paragraf okuması gerekir?
  1. 1 paragraf
  2. 3 paragraf
  3. 5 paragraf
SORU 2:
SciDev.Net için ilk habernizi yazmaya başladığınızı, ama hikâyenizin daha bitmeden 600 kelimeye ulaştığını düşünün. Bu durumda ne yaparsınız?
  1. 500 kelimeye düşürürüm.
  2. 650 kelime yazmak için editörden izin isterim.
  3. 1200 kelime yazar, editöre yollar ve haberin neden bir inceleme yazısı haline geldiğini açıklarım.
SORU 3:
Aşağıdaki konulardan hangisinin SciDev.Net tarafından kabul edilme olasılığı daha yüksektir?

  1. Hamilelikte Sıtma için “Güvenli Alternatif” Tedavi Gana’da yapılan denemeler, sıtmalı hamile kadınları sulphadoxine-pyrimethamine (SP) ile kombine olarak veya tek başına amodiaquine vererek tedavi etmenin, herhangi bir ciddi yan etkiye yol açmaksızın sıtma parazitlerini neredeyse bütünüyle yok ettiğini gösterdi.
  2. Batı ve Kuzey Afrika’da Çekirge İstilası Uyarısı Birleşmiş Milletler, Batı ve Kuzey Afrika’yı bölgedeki ekinler üzerinde yıkıcı bir etki yaratabilecek olası bir çekirge istilasına karşı alarmda olmaları için uyardı. 2004 yazında, bir çekirge patlaması ekinleri, meyve ağaçlarını ve Batı Afrika’nın pek çok bölgesindeki bitki örtüsünü mahvetmiş, 400 milyon ABD Dolarıyla ölçülen bir zarara yol açmıştı.
  3. Tunus bilimsel gelişmeyi hızlandırma planlarını açıkladı Tunus, bilimin ve teknolojinin ulusal gelişmeye katkısını artıracak üç girişim duyurdu. Bu girişimlerin bir rolü de politikacılara potansiyel sosyoekonomik önemi olan araştırma trendleriyle ilgili bilgi sağlamak olacak.Anasayfa | Gözden geçirme soruları (1-3) | Gözden geçirme sorularının (1-3) yanıtları | Gözden Geçirme Soruları (4-6) | Gözden geçirme sorularının (4-6) yanıtları