1.16 Ödevler (1-2)


ÖDEV 1: Okuyucuyu tanımak
Bu ödev Ders 1 ile bağlantılıdır. Bu ödevi kendiniz yapıp daha sonra üzerinde tartışmak üzere bir öğretmene veya bir danışmana gönderebilirsiniz.

  1. Çoğu SciDev.Net haberinin uluslararası bir bakış açısı vardır. SciDev.Net web sitesinden yaşadığınız ülkeyle ilgili herhangi bir haber seçin. Bu haberi 200 kelimeyi aşmadan, bir yerel gazetenin okuyucularına hitap edecek şekilde,tekrar yazmaya çalışın.
  2. Bu hikâye için yaşadığınız yere yakın olan başka kimlerle ilişkiye geçebilir veya röportaj yapabilirsiniz?
  3. Gazetenizde çocuklar için bir köşe başlattığınızı düşünün. Web’de (SciDev.Net’ten olması gerekmez) 11-16 yaş arası çocuklara uygun bir bilim haberi bulun. Haberi 100 kelimeyi aşmadan, bu okuyucular için tekrar yazın.
ÖDEV 2: Araştırma cümlesi
Bu ödev Ders 1 ile bağlantılıdır. Bu ödevi kendiniz yapıp daha sonra üzerinde tartışmak üzere bir öğretmene veya bir danışmana gönderebilirsiniz.
  1. Daha önce yazdığınız bir haber seçin. Bu habere uygun araştırma cümlesini veya haber aktarma cümlesini seçebilir misiniz? Şimdi alternatifler, yani uygun olabilecek başka araştırma cümleleri veya haber aktarma cümleleri düşünün.
  2. Bildiğiniz bir haber kuruluşu seçin. Bir kaç yıl önce yaptıkları bir haber bulun. Bu haberin araştırma cümlesi neymiş? Bu eski konuyla ilgili şimdi nasıl bir hikâye yazardınız? Yeni bir araştırma cümlesi veya hikâye aktarma cümlesi geliştirin.anasayfa | ÖDEV 1: Okuyucuyu tanımak | ÖDEV (3): Görünmezlikle başa çıkmak | Yanıtlar (Ödev 3) ve Ödev (4)