Ders 2
Bilim hikâyeleri bulmak ve değerlendirmek
(Julie Clayton)

2.1 Giriş
Bir bilim muhabiri olarak, iki seçenekle karşı karşıyasınız: Haberin size gelmesini beklemek ya da çıkıp haber bulmak.

Mesela basın bültenlerinden size haber gelmesini beklerseniz, elinizde içindekiler arasından bir seçim yapabileceğiniz bir liste olabilir; ama bu durumda bilim medyasının geri kalanının da elinde aynı haberin olma olasılığı yüksektir.

Kendi haberinizi bulmak daha fazla çalışma gerektirir, ama bu daha sıradışı, eşi olmayan ve başka kimsenin elinde olmayan bir haber bulmak anlamına geliyorsa, en sonunda çok daha tatmin edici olabilir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde çalışan muhabirler için, bölgelerinde ne tür araştırmalar yapıldığını öğrenmenin tek yolu bu olabilir.

Aynı zamanda, eğer belli bir haber kuruluşu için ilk defa çalışıyorsanız, hiç kimsede olmayan bir haber götürmek çok iyi olur. Bunun çok büyük bir atlatma haber olması gerekmez, küçük ama sağlam bir haber başlangıç için yeterlidir.

Bu çevrim içi ders, bilim haberi bulma ve bunların kaynaklarını değerlendirme becerilerini geliştirmek isteyen, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki muhabirler için hazırlanmıştır.

Bu dersin sonunda, internet kaynakları da dahil olmak üzere, geniş bir haber kaynağı yelpazesine aşina olacak ve bir haberin önemini, bir iddianın geçerliliğini ve bir bilim insanının inanılırlığını değerlendirmekte kullanılan ana kriterleri gözden geçirmiş olacaksınız.anasayfa | sonraki sayfa