2.16 Gözden geçirme sorusu (3)


ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından geliştirilen PubMed’de, belli bir konudaki yayınları bulmak için bir konu veya kişi ve/veya yer ismiyle arama yapabilirsiniz. Sonuçlar size ilgili bilim insanlarının isimlerinin, adreslerinin ve email adreslerinin yanı sıra, başka yazarların konuyla ilgili yayınları hakkında da bilgi sağlayacaktır.
[ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?DB=pubmed ]

SORU 3:
a) PubMed’de [ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?DB=pubmed ] iklim değişikliği ve Afrika ve yağış miktarı ve drenaj (climate change and Africa and rainfall and drainage) kelimeleriyle arama yapın. Karşınıza bir makale listesi çıkacak. Bunlardan biri, Güney Afrika’daki Capetown Üniversitesi Jeoloji Bilimleri Bölümü’nde ve ayrıca Afrika Dünya Gözlemevi Ağı’nda görevli M de Wit’in baş yazar olduğu, “Changes in surface water supply across Africa with predicted climate change” başlıklı makale olacak.

Yazarın isminin üzerine tıklayınca, ekrana aynı yazarın diğer yayınları gelecek; ayrıca ekranın sağ tarafına da farklı araştırma gruplarından “ilgili makaleler” (related articles) gelecek. Bu, benzer bir konu üzerinde çalışan farklı araştırma gruplarının isimlerini bulmanın bir yoludur; eğer bu alanında yorum yapabilecek uzmanlar arıyorsanız, size bir dizi seçenek sağlamış olacaktır.

b) Yeni ilaçların ve aşıların klinik deneyleriyle ilgili olarak uluslararası bir klinik deney veritabanına, örneğin ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından sağlanan veritabanına başvurun [ http://www.clinicaltrials.gov/ ]. Ücretsiz elektronik dergi PloS Clinical Trials’daki veritabanını da kullanabilirsiniz [ http://journals.plos.org/plosclinicaltrials/resources.php ].


anasayfa | Gözden geçirme sorusu (1) | Gözden geçirme sorusu (2) | Gözden geçirme sorusu (3) | Gözden geçirme sorusu (4)
Gözden geçirme sorusu (4) (Devamı) | Ödev (1) | Ödev (2) | Ödev (3)