2.17 Gözden geçirme sorusu (4) (Devamı)


Yeni bir hastalık tedavisi gibi bir iddiayı araştırırken, aşağıdaki adımkları uygulamak isteyebilirsiniz ([ http://www.itrainonline.org/itrainonline/mmtk/hivaids.shtml ] adresinde bulunan SciDev.Net eğitim materyallerinden uyarlanmıştır):
  1. Genel arama motoru, örneğin Google kullanarak üzerinde çalıştığınız iddia, bilim insanı veya şirketle ilgili daha fazla bilgi arayın. Böylece daha önceden bu şirket ve iddialarıyla ilgili olarak yazılmış makaleleri bulabilirsiniz. Bu yolla, şirketin kendi web sitesini, basın açıklamalarını ve şirket çalışanlarıyla ilgili bilgileri de bulabilirsiniz. Böylece bu kişilerin yetkilerini ve sıfatlarını ve bağlantılarını kontrol edebilirsiniz.
  2. Nelere bakmanız gerektiğini anlatan ipuçları için, New Mexico AIDS Info Net’teki “HIV/AIDS sahtekârlığını nasıl anlarsınız” (“How to spot HIV/AIDS fraud”) başlıklı yazıya gidin [ http://www.aidsinfonet.org/articles.php?articleID=206 ].
  3. Bazı örnekler görmek için Quackwatch’un web sitesindeki “AIDS’le ilgili şarlatanlık ve sahtekârlık” [ http://www.quackwatch.org/01QuackeryRelatedTopics/aids.html ] bağlantsına gidin.
  4. İddialarla ilgili bağımsız yorum yapabilecek bağımsız uzmanlar arayın. Bölgedeki üniversiteler, araştırma enstitüleri, finans ajansları, hastaneler, bakanlıklar ve sivil toplum örgütleri medyayla konuşmaya istekli bilimsel uzmanlar konusunda tavsiyede bulunabilir.
  5. Alternatif olarak, PubMed’de yer alan benzer konudaki yayınlar aracılığıyla PubMEd’de [ http:// www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?CMD=search&DB=PubMed ], bir klinik deney veritabanında (örneğin HIV Önleme Deneyleri Ağı’nda - HIV Prevention Trials Network [ http://www.hptn.org ]), HIV Aşısı Deneyleri Ağı’nda - HIV Vaccine Trials Network [ http://www.hvtn.org ] ve AIDS Info [ http://www.aidsinfo.nih.gov ] gibi bir klinik deney veritabanında danışabileceğiniz uzmanlar bulabilirsiniz.
  6. Başka bir yol da, ilgili konuyu ele alan konferansların web sitelerini ziyaret etmek ve konuyla ilgili sempozyumlarda kimlerin konuştuğunu veya başkanlık ettiğini öğrenmek olabilir. Çalışmalarının özetleri çevrim içi olarak temin edilebilir.anasayfa | Gözden geçirme sorusu (1) | Gözden geçirme sorusu (2) | Gözden geçirme sorusu (3) | Gözden geçirme sorusu (4)
Gözden geçirme sorusu (4) (Devamı) | Ödev (1) | Ödev (2) | Ödev (3)