2.19 Ödev (2)


İnternet aracılığıyla bölgenizdeki bilim insanlarını bulmak için, aşağıdaki basamakları uygulayın:
  1. Google, Yahoo ve MSN gibi arama motorlarını kullanın. Arama terimleriniz, seçtiğiniz konu ve bölgeye uygun olsun: örneğin sıtma araştırma merkezi ve Afrika.
  2. Gelen bağlantıları tarayın ve hangi organizasyonların sizin bölgenizdeki araştırmacıların iletişim bilgilerine sahip olduğuna bakın.
  3. AMANET (the African Malaria Network Trust) adlı organizasyonu ve Afrika’daki sıtma aşılarının klinik deneylerine hazırlık yapan sıtma araştırmacılarıyla ilgili bir veritabanı bulabilirsiniz [ http:// www.amanet-trust.org/ext/database/amanet directory.htm ]. AMANET’in Afrikadaki araştırma ortaklarıyla ilgili daha detaylı bilgi veren araştırma dizini bağlantısına tıklayın [ http://www.amanettrust. org/ext/database/amanet directory.pdf ].
  4. İnternet araştırmanızda çıkan organizasyonların, etkinliklerle ve toplantılarla ilgili bilgi verip vermediğine bakın. Bu etkinlikler, yararlı bilgiler ve bilim hikâyeleri için fikirler içerebilir. Örneğin, AMANET liderlik becerileriyle ilgili bir eğitime bağlantı veriyor [ http://www.amanet-trust.org/ ext/workshops/2006/management.htm ]. Bu eğitimin konusu, eğitime katılan bilim insanlarının muhtemelen üst düzeyde başarılı araştırmacılar olacağını ve alanlarındaki gelişmelerle ilgili genel bir fikre sahip olmak istediğinizde iletişime geçmeye değer kişiler olacağını düşündürüyor. Ayrıca bu kişiler kişisel profillerin verildiği türden inceleme yazılarının konusu olmayı da isteyebilir.
  5. Bu basamaklar, pek çok farklı konuda çalışan araştırma organizasyonlarının web siteslerne ve iletişim bilgilerine ulaşmak için de uygulanabilir.
Önemli: Afrika’daki pek çok araştırma merkezinin henüz kendi web siteleri yok; onları ancak diğer organizasyonlarla işbirliği yapan merkezler olarak sıralamış şekilde bulabilirsiniz. Bir çok web sitesinin tamamen tamamen tarihi geçmiş olabileceğini de unutmayın. Ayrıca eğer bir organizasyonun sıkıcı bir web sitesi varsa, bu araştırmalarının da sıkıcı olduğu anlamına gelmez.


anasayfa | Gözden geçirme sorusu (1) | Gözden geçirme sorusu (2) | Gözden geçirme sorusu (3) | Gözden geçirme sorusu (4)
Gözden geçirme sorusu (4) (Devamı) | Ödev (1) | Ödev (2) | Ödev (3)