Ders 3
Röportaj
(Christina Scott)

3.1 Giriş

Röportaj bir hikâyeyi vezir de edebilir, rezil de. Bir röportajdan en iyi şekilde yararlanmayı öğrenmek, sıradan insanlarla iletişim kurmaktan çok öğrencilere ders vermeye, diğer akademisyenler için yazmaya alışkın, konularında uzman araştırmacılarla çalışan bilim muhabirleri için zor bir iştir.

Korku faktörünü unutmayın: Birçok bilim insanının medyayla iletişim eğitimi yoktur, basında yer alırlarsa saygınlıklarının zedeleneceğinden endişe ederler ve röportajları çok korkutucu bulurlar.

Röportajın nihai amacını gözden kaçırmayın: İlgili ve merakı uyanmış okuyucu, izleyici veya dinleyici. Ön hazırlık önemlidir, ama her zaman mümkün olmaz. Konuyla ilgili hiç birşey bilmezken nasıl soru sorabilirsiniz? Meşgul ve stres altındaki bir bilim insanını sizinle konuşmak için zaman ayırmaya nasıl ikna edebilirsiniz? Kendisine tamamen yabancı birisiyle eski bir dost gibi sohbet etmesini nasıl sağlayabilirsiniz? Ya aldığınız notlar röportajı tam olarak yansıtmazsa? Bütün bunlar üzerinde düşünülmesi yararlı konulardır.

Bu bölümde, bu konuları ele alacağız. Bölümü bitirince, röportajlarınıza daha farklı bir şekilde hazırlanmaya ve biraz daha farklı röportaj yapmaya çalışmalısınız.


anasayfa | sonraki sayfa