3.18 Gözden geçirme soruları (1-4)


Aşağıdaki sorular, Ders 3’ü yeniden gözden geçirmenize yardımcı olacaktır.

SORU 1:
Bir firma, yeni bir bitkisel ürünün önemli bir hastalığı tedavi edeceğini duyurur. Bütün iddialar ve kanıtlar firmadan gelmektedir. Röportaj yapacağınız aşağıdaki kişilere ilk sorunuz ne olur?
 1. Firmanın sözcüsü
 2. O hastalıktan muzdarip olan bir kişi
 3. Bir Dünya Sağlık Örgütü temsilcisi
 4. Yerel bir doktor
SORU 2:
Bir bilim enstitüsünün veya bakanlığının temsilcilerinden birisiyle yüz yüze konuşuyorsunuz. “Bu soru önemli değil. Bu soruyu cevaplamayacağım” diyor. Nasıl karşılık vermelisiniz?
 1. “Soruyu cevaplamaktan kaçınıyor musunuz?”
 2. “Sizi soruyu cevaplamanız için zorlayamam, ama yanıt vermemeniz sizi sorudan kaçıyormuş durumuna düşürüyor.”
 3. Hiç karşılık vermezsiniz ve hemen bir sonraki soruya geçersiniz.
 4. Soruyu tekrarlarsınız.
 5. Bir çatışmadan kaçınırsınız, ama daha sonra röportaj yaptığınız kişinin patronuna şikâyette bulunursunuz.
SORU 3:
Bölgenizde kuş gribi salgını var. Bir muhabir aşağıdaki her bir kişiyle röportaj yaptı ve her birine birer soru sordu. Sorular neden o spesifik röportaj için kötü?
 1. Ancak kendisine ve ailesine yetecek kadar tavuk üreten bir çiftçi, gayrı resmi ekonomi içinde yer alan bir büyükanne : “H5N1’in nasıl işlediğini biliyor musunuz?”
 2. Ülkenin en büyük tavuk pazarını izlenmesinden sorumlu, devlet görevlisi bir veteriner: “Neden kuş gribiyle savaşmak için daha fazla çaba sarf etmediniz?”
 3. Kuş hayatını savunan ve aslında kuş gribi diye bir şey olmadığını, bunun yerel ekonomiyi mahvetmeye çalışan CIA’in ve batılı istihbarat ajanslarının bir komplosu olduğunu söyleyen bir kişi: “Bizi kuş gribine inandırmayı amaçlayan CIA’in komplosunu anlatır mısınız?”
 4. Çok sayıda tavuk çiftliğine ve elde ettiği ürürün süpermarketlere dağıtan bir ağa sahip, büyük bir şirketin sahibi: “Hükümet tavuklarınızı korumak için yeterince çaba gösteriyor mu?”
 5. Kuş gribi için ilaç pazarlayan tıbbi bir firmanın bir temsilcisi; “Hükümet sizden yeterince ilaç satın alıyor mu?”
 6. Yerel bir epidemiyolog; “Kuş gribi yüzünden kaç ölüm gerçekleştiğini net rakamlarla ve tavuk nüfusunun yüzdesi bakımından söyleyip, daha sonra da durumu geçen yılkiyle karşılaştırabilir misiniz?”
SORU 4:
Güç sahibi kişilerle röportaj yapmak korkutucu olabilir. Ama bu kişiler genellikle kendilerine sorular sorulmasına alışkındır. Bu yüzden, bazen en büyük engel sizin kendi tavrınızdır. Aşağıdaki kişilerin her biriyle 5’er dakikalık röportajlar yapacakmışsınız gibi, ana sorunuzu yazın:
 1. Nobel Barış Ödülü sahibi ve Güney Afrika’nın ilk demokratik cumhurbaşkanı Nelson Mendela’yla HIV/AIDS üzerine bir röportaj
 2. Oğlunda AIDS virüsü olduğuyla ilgili bir flaş haberden sonra, hükümetinizin başbakanı veya cumhurbaşkanı ile bir röportaj
 3. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile iklim değişikliği üzerine bir röportaj
 4. Dünya Bankası yöneticisi ile bilimsel araştırma ve gelişmeye fon verme gerekliliği üzerine bir röportaj
 5. Bu yılın Nobel ödülünü kazandığını henüz öğrenmiş olan bir kuantum fiziği profesörüyle bir röportajanasayfa | Gözden geçirme soruları (1-4) | Gözden geçirme soruları (1-4)(Devamı) | Ödevler (1-4)