3.20 Ödevler (1-4)


Aşağıdaki ödevler, Ders 3 ile ilgili. Kendi başınıza yapabileceğiniz ve daha sonra danışmanınız veya öğretmeninizle tartışabileceğiniz ev ödevleridir.

ÖDEV 1: Haberlerin yavaş olduğu bir günde röportaj
Ülkenizdeki veya bölgenizdeki bir bilim organizasyonuyla temasa geçin. Çoğu ülkenin bir Bilim Akademisi vardır. Bunları, Gelişmekte Olan Ülkelerdeki Bilim Akademileri (Academy of Sciences for the Developing World) web sitesindeki “üyelik” (membership) butonunun altında ([ http://www.twas.org ]) veya Uluslararası Konularda Akademilerarası Panel’de (the Interacademy Panel on International Issues) [ http://www.interacademies.net ] bulabilirsiniz. Pek çok ülkede Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Kurumu’nun (Council for Scientific and Industrial Research) bir benzeri vardır. Bazı üniversitelerin fen fakültelerini araştırabilirsiniz. Bu bölümlerin en eski ve en yeni bilim insanlarını bulun. Oralarda bir haber mutlaka vardır. Eğer mümkünse buralara şahsen gidin ve kafeteryada veya bilim insanlarıyla karşılaşıp bir sohbet başlatabileceğiniz yerlerde biraz zaman geçirin. Kendinizi tanıtın, onlara ne iş yaptıklarını, onlarla daha sonra tekrar temasa geçip geçemeyeceğinizi ve işleriyle ilgili neyin ilginç olduğunu sorun. Bu ilişki kurma aşamasıdır, ama meyvesini mutlaka verir. İleride kendinizi kişisel bir profil çıkarırken veya henüz yayımlanmamış ve hâlâ araştırma aşamasında olan bir konuya incelerken ya da bilim yapmanın zahmetli süreçleri veya fon kesintileri üzerine bir haber yaparken bulabilirsiniz. Haberlerin yavaş olduğu bir günde işte bunlar yapılabilir.

ÖDEV 2: Bir röportajdan normalde alacağınızın daha fazlasını elde etmek
Bu mevcut programınıza dahil edebileceğiniz oldukça kolay bir egzersizdir.
  1. Yüz yüze bir röportaj yaparken, görüştüğünüz kişiyle tamamen farklı bir stilde tekrar röportaj yapmak için fazladan 10 dakikalık bir süre ayırın. Örneğin, zor bir konuyu ele alan bir haber yapıyorsanız, bir de kişisel profil yapmaya çalışın. Radyo haberleri için kısa haber yapıyorsanız, neden bütün bir program veya talk-show için bir şeyler yapmayı denemeyesiniz? Her iki röportajı da farklı medya kaynakları için kullanabileceğinizi göreceksiniz.
  2. Yaptığınız röportajı farklı pazarlarda kullanmayı düşünebilirsiniz. SciDev.Net gibi uluslararası bir bilim haberleri web sitesi için 800 kelimelik bir makale için, günlük bir yerel gazetedeki 3 paragraflık bir haber için veya Nature dergisinin haber bölümü için aynı soruları mı sorardınız?
ÖDEV 3: Röportajlarda yeni teknolojiler
E-posta, anında mesajlaşma, Skype veya cep telefonu gibi herhangi bir teknoloji aracılığıyla kısa bir uluslararası röportaj başlatıp tamamlamayı deneyin. Yeni teknolojiyi denemeye açık olan bir meslektaşınızla röportaj yapın, ama sizin ülkenizde veya bölgenizde yaşayan biri olmasın. Eğer en yeni teknolojiler ilginizi çekiyorsa, röportajlarınızı sergilediğiniz kendi ücretsiz bilim blogunuzu veya podcast’inizi başlatın.

ÖDEV 4: Röportaj alanınızı genişletin
Bilim temelli bir röportaj için en olmayacak adayınızı seçin. Örneğin, matematikten nefret ediyorsanız ya da fiziği hiçbir zaman anlamamışsanız veya editörünüz jeologların günlük konularla ilgisi olmadığını düşünüyorsa, bu alanlardan birinde güçlü olan bir kişi bulun. Yaptıkları çalışmaların bir kısmını anlamaya ve o konuda bir röportaj yapmaya çalışın; belki kişisel bir röportaj yapabilirsiniz, böylece işin bilim yönünü fazla açıklamak zorunda kalmazsınız. Hayatları, eşleri ve çocuklarıyla ilgili sorular da sorun. Sadece yaptıkları iş üzerine odaklanmadan, işlerini neden sevdiklerini sorun. Uluslararası bir okuyucu kitlesi için 800 kelimenin altında bir yazı yazın. Bu yazıyı kâr amacı gütmeyen [ http://www.scienceafrica.co.za gibi] bir web sitesine yollayın. Kullanımlarına uygunsa basılabilir, bir görüntü de kullanırsanız iyi olur. Redaksiyon için sizden ücret talep etmezler, karşılığında da size para ödenmez.


anasayfa | Gözden geçirme soruları (1-4) | Gözden geçirme soruları (1-4)(Devamı) | Ödevler (1-4)