Ders 4
Yazma Becerileri
(Nadia El-Awady)

4.1 Giriş
Bilimle ilgili yazı yazan bir muhabir, diğer haberlerle de rekabet içindedir ve medyada yer alan tüm haberlerin yazımında uyulan ortak kurallarda da uzmanlaşmak zorundadır. Araştırmanızı yaptığınız, konuyu anladığınız, iyi iletişim becerilerine sahip olduğunuz ve haber yazım stilinin normal kurallarına uyduğunuz sürece, bilim hakkında ilginç makaleler yazabilirsiniz.

Ama özellikle bilim muhabirlerinin aklında tutması gereken bazı şeyler var. Örneğin, karmaşık bilimsel jargon nasıl basitleştirilir? Ya da okurların boyut, hacim, ağırlık ve uzaklıkla ilgili, aşırı küçük ya da aşırı büyük rakamları anlamalarını nasıl sağlarız? Ya da daha önemlisi, bir bilim muhabiri görünüşte sıradan olan bir konuyu, baştan sona okuyucuların ilgisini ayakta tutacak şekilde nasıl yazabilir?

Bu dersin sonunda, iyi bir haber yazısının temel özelliklerini anlamış olacaksınız. Aynı zamanda, bilim hakkında yazmayı daha ilginç hale getirebileceğinizi de öğreneceksiniz. Bilimle ilgili bir haber sıkıcı olmak zorunda değildir. Genç ve yaşlı okuyucularda macera, merak ve sorgulama duygularını uyandırmayı başaran bir kaç basit yöntem ve araç var. Eğer bunları kullanmayı öğrenirseniz, makaleleriniz gazetelerin ve dergilerin ön sayfalarındaki silahlı çatışmaları ve doğal afetleri konu alan diğer haberlerle rekabet edebilecektir.


anasayfa | sonraki sayfa