4.10 Gözden geçirme soruları (1-5)


SORU 1:
Aşağıda üç makalenin ilk birkaç paragrafını bulacaksınız. Herbirinin haber hikâyesi mi, inceleme hikâyesi mi, anlatı yazısı mı, araştırma raporu mu, röportaj mı, başyazı mı, blog mu yoksa birden fazla bilim yazısının birleşimi mi olduğuna karar verin:
  1. [ http://www.wfsj.org/course/en/L4/L4Stg-Article01.html ]
  2. [ http://www.wfsj.org/course/en/L4/L4Stg-Article02.html ]
  3. [ http://www.wfsj.org/course/en/L4/L4Stg-Article03.html ]
SORU 2:
Aşağıdaki cümlelerde kullanılan terimlerin bazılarını yeniden yazmak için yaratıcı yollar bulun. Sizin açınızdan rahat olması için, genel halk için zor olabilecek terimler koyu renkle vurgulanmıştır:
  1. “Steve Linscombe, Lousiana Üniversitesi Pirinç Araştırmaları Merkezi’nin direktörü, 2001 ve 2003 yılları arasındaki saha deneylerinde bir kaç transgenik pirinç dizilimi yetiştirdiğini biliyor. Aynı zamanda, bu dizilimlerden LLRICE601’in 1 dönümden daha küçük bir arazide yetiştirildiğini de biliyor. Ama dizilimin nasıl olup da yiyecek stoklarına girebildiğini açıklayamıyor. Bu küçük gizem şimdi resmi bir araştırmanın ve kolektif bir davanın konusu.”
  2. “Bu erken kronik aşamayı tedavi edebilecek ilaçlar var, ama parazit aynı zamanda ilaçların etkili olmadığı otoimmüniteye benzer bir sürece de sebep oluyor.”
  3. Geçen hafta (16 Haziran) The Lancet’de yayınlanan araştırmaya göre, Nehir körlüğüne yol açan parazitteki ilaç direnci, bu parazitin kontrol altında olduğu toplumlarda salgınlara neden olabilir.”
  4. Oxford ve Nottingham Üniversitesi’nden bilim insanları, nanotüplerin içinde kimyasal reaksiyonlar gerçekleştirdiler.”
SORU 3:
Aşağıdaki cümleleri okuyun ve rakamları okuyucularınız için daha kolay anlaşılır hale getirmenin yollarını düşünün:
  1. Radyoaktif ultra ince karbon parçacıkları soluyan hastaların dolaşım sistemlerinde, çok geçmeden bunların izleri açığa çıkıyor. Maddenin bu çok küçük parçalarına nano parçacıklar deniyor ve boyut olarak 100 nanometreden küçük herhangi birşey olarak tanımlanıyor.
  2. Chajnantor, şimdiye kadar karanlıklar içinde gizlenen evreni aydınlatması amaçlanan büyük bir teleskop olan Atacama Large Milimeter Array’in (Alma) yerleştirileceği bölge olarak seçildi. Bu bölge, 5,300 metrelik bir rakımda uzanıyor.
  3. Gökyüzü ile ilgili süregiden araştırmalar, en uzak ve dolayısıyla da evrenin ilk dev kara noktasının yerini belirledi. Havalı isim CFHQS J2329-0301 adı verilen bir gök cismi olan obje, Kanada – Fransa Yüksek-z Kuasar Araştırması’ndaki aşırı şekilde uzak olan üç farklı gök cismiyle beraber bulundu. Bilim insanlarının söylediğine göre, CFHQS J2329-0301 13 milyon ışık yılı ötede.
SORU 4:
Aşağıdaki her bir farklı haber hikâyesinde, her birinin ne tip bir haber hikâyesi olduğunu belirleyin, hangi haber değeri unsurlarına sahip olduklarını ve hangi haber kaynağı kategorilerine sahip olduklarını listeleyin.

Haber hikâyesi Haber hikâyesinin tipi Haber değeri unsurları Haber kaynağı kategorileri
‘Daha iyi ve daha ucuz’ tifo tedavisi bulundu [ http://www.scidev.net/content/news/eng/better-and-cheaper-typhoid-treatment-found.cfm]
Bilim muhabirlerinin ‘ahlak kurallarına ihtiyacı var’ [ http://www.scidev.net/News/index.cfm?fuseaction=readnews&itemid?3561&language=1]
Apple’ın iPhone’u mağazalardaki yerini aldı [ http://www.news.bbc.co.uk/2/hi/technology/6250192.stm ]
SORU 5:
Aşağıdaki üç makalede ne tür girişler kullanılmıştır?

Makale Giriş Tipi
Amacı olan güzellik [ http://www.islamonline.net/English/Science/2004/05/article05.shtml ]
Balık çiftçiliği Kenya’nın sulak alanlarını kurtardı [ http://www.islamonline.net/English/Science/Nature/Ecology/2006/07/03.shtml]
Döküntüleri ayırmak: Bilgi kalabalığı olan bir dünyada e-posta [ http://www.islamonline.net/servlet/Satellite?c=Article C&cid=1168265723518&pagename=Zone-English-HealthScience%2FHSELayout ]anasayfa | Gözden geçirme soruları (1-5) | Gözden geçirme sorularının yanıtları | Ödevler (1-5)