6.14 Gözden geçirme sorularının yanıtları (1-4)


Pek çok farklı yanıt vermek mümkündür. Çok iyi olanların bir kısmı aşağıda sıralanmıştır. Sizin verdiğiniz yanıtlar, farklı ifade edilmiş olabilir.

SORU 1:
Bir hastane, basın açıklamasında kalp cerrahlarının genetik olarak düzenlenen bir enzimi enjekte ederek, hasar görmüş bir kalpte başarılı bir şekilde yeni kaslar büyüttüklerini duyuruyor. Eğer bir ihtilaf peşinde olsaydınız, hastane konuşmacısına soracağınız ilk soru ne olurdu?

Yanıt: Denetleyici kurumdan onay aldınız mı?

SORU 2:
Paçavra toplayıcılarını bir tüberküloz hastanesinin dışındaki çöp kutularından satmak üzere kullanılmış şırıngalar, pamuk bandajlar ve başka şeyler toplarken gördünüz. Araştırmacı bir muhabir olsanız, bir sonraki hamleniz ne olurdu?

Yanıt: Gidecekleri bir sonraki çöp noktasını öğrenmek için paçavra toplayıcılarını takip edin ve çöp yakma kazanları olup olmadığını görmek için hastaneleri ziyaret edin.

SORU 3:
Kök hücre bankasının artık sıradan Hintlilerce kullanılabileceğini söyleyen şu raporu okuyun:
[ http://www.newspostindia.com/report-20440 ]. Aynı konuda The Guardian’da çıkan şu makaleyi de okuyun:
[ http://www.guardian.co.uk/science/2007/oct/16/stemcells ]. İki rapor arasındaki temel farklılık nedir?

Yanıt: İlk haber, % 100 firmanın basın açıklamasına dayanırken, The Guardian’ın haberi buna dayanmıyor.

SORU 4:
Nükleer bir tesis yetkililerinin, yerel yönetimi, tesisin yakınında yaşayan insanların bölgeyi boşaltması gerekebileceğiyle ilgili bilgilendirdiği, ama paniği önlemek için bu bilginin halka açıklanmasını istemedikleri tüyosunu alıyorsunuz. Tepkiniz ne olur?

Yanıt: Tüyonun doğru olup olmadığını teyit edin ve hikâyeyi yayımlayın.


anasayfa | Gözden geçirme soruları (1-4) | Gözden geçirme sorularının yanıtları (1-4) | Ödevler