Ders 7
Bilim politikasını haber yapmak
(Hepeng Jia ve Richard Stone)

7.1 Bilim politikasını neden önemsemelisiniz?
Uzay mekiği Columbia, atmosfere yeniden giriş yaptığında parçalara ayrılıp dağılıyor: Sorumluluk kimin?

Çin’in Ay yörüngesine oturttuğu ilk uzay aracı, Ay’ın büyüleyici bir görüntüsünü veren ilk resmi geri yolluyor. Ama çok geçmeden, bu resmin orijinal olup olmadığıyla ilgili sorular internette dolaşmaya başlıyor. Bu durum ifade özgürlüğü müdür, yoksa Çinli bir bilim insanının belirttiği gibi, “ulusa yönelik bir saldırı” mı?

Ukrayna’daki Çernobil nükleer tesisi patlıyor ve Avrupa üzerine radyoaktivite içeren bir duman bulutu yayılıyor: Risk nedir?

Bir sıtma uzmanı, Afrika’ya yatak tülleri tesliminde yaşanan gecikme için “zamanımızın en korkunç suçlarından biri” ifadesini kullanıyor. Fakat böyle bir felaketin evrensel çözümü yatak tülleri midir?

Birleşmiş Milletlere mensup 2000 bilim insanından oluşan bir kurul, insan etkinliğine dayalı sera gazlarının, son zamanlardaki küresel ısınmanın başlıca nedeni olduğunu belirledi. Yaşadığımız değişim yavaşça harekete geçirdiğimiz amansız bir çığ mı yoksa? Eğer öyleyse, toplum nasıl davranmalı?

Bütün bu hikâyelerin ortak noktası nedir?

Bunların hepsi bilim politikasına temas etmektedir. Bunları ve bilim dünyasındaki benzer gelişmeleri uzmanlıkla yazmak ve haber yapmak için, bilim politikasının temel konularına hâkim olmalısınız.

Bu dersi tamamladığınızda, bilim politikasıyla ilgili haberleri nerede bulabileceğinizi, kimlerle röportaj yapmanız gerektiğini, bir bilim politikası hikâyesini nasıl düzenleyip dengeli kılacağınızı ve hükümet yetkililerini kızdırmak gibi zor durumlarla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Eğer yeterince ısrarlı olursanız, yalnızca devlet sırlarını açığa vurmakla suçlanabilirsiniz! Buysa sizin için bir madalyadır.


anasayfa | sonraki sayfa