7.12 Gözden geçirme soruları


Alıştırma 1: Politika haberleri bulmak

Aşağıdaki yerlerden hangi üç tanesinde yeni bir bilim politikası gelişmesini duymanız en olasıdır?
 1. Bir adayın konuşma yaptığı politik bir toplantıda
 2. Bir bilim bakanlığının ya da bilim ajansının yıllık toplantısında
 3. Başbakanın bir yetimhaneye bulunduğu nezaket ziyareti sırasında
 4. Kuramsal matematiğe odaklanan üç aylık bir dergide
 5. Microsoft’un yıllık stratejisiyle ilgili düzenlediği bir haber konferansında
Alıştırma 2: Politika haberleri bulmak

50. Uluslararası Mikroorganizma Konferans’ını yazmanız istendi. Açılış oturumundaki beş ana konuşmacı ev sahibi ülkenin başbakanı, Uluslararası Mikroorganizma Derneği’nin başkanı, ev sahibi ülkenin sağlık bakanı yardımcısı, ev sahibi üniversitenin rektörü ve Nobel Ödüllü ünlü bir yaşam bilimcidir. Hangilerinden haber çıkar? Gazeteniz, derginiz ya da televizyon kanalınız için bir haber malzemesi sunabilecek konuşmacıları, olasılık sırasına göre listeleyin. Her bir konuşmadan ne tür haberler çıkabileceğini açıklayın.

Alıştırma 3: Politika açısını bulmak

Genel bir kitle iletişim aracı için yazdığınızı ve şu iddiaları okuduğunuzu düşünün. İddialardan hangileri çalıştığınız haber kaynağı ve seçtiğiniz konuyla ilgili bir politika yayını için haber değeri taşıyor?
 1. Ünlü bir yerbilimci, kendi alanı için ayrılan mali desteğin çok az olduğundan yakınıyor.
 2. Bir epidemiyolog, bir insan H5N1 aşısı geliştirilmediği takdirde, pandemik (neredeyse kontrolden çıkmış ve çok yayılmış) gribin gelecek aylarda kendi bölgesinde kaçınılmaz olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.
 3. Bir yaşam bilimci, ülkesinde kök hücre araştırmalarının aşırı şekilde sınırlandırılmış olduğunu ve bu kadar fazla etik sınırlamaların olmaması gerektiğini söylüyor.
 4. Bir bilim bakanı, ülkesini daha yenilikçi olmaya çağırıyor.
 5. E. Proteomikle ilgili büyük bir projeye liderlik yapan bir bilim insanı, projesi için söz verilen mali desteğin diğer araştırma projelerine gittiği konusunda yakınıyor.
Alıştırma 4: Bilim açısını haber yapmak Bir bilim bakanlığı yetkilisinden, bakanlık tarafından, ulusal mali destek alan araştırmalardaki yabancı araştırmacı katılımına sınırlama getiren bir politika hazırlandığını duyduğunuz, uluslararası bilim işbirliğiyle ilgili küçük çaplı bir toplantıda olduğunuzu farz edin. Bu toplantıda politika yapıcılar, politika araştırmacıları, bilim insanları vb çeşitli katılımcılar olduğunu hayal edin. Röportaj yapacağınız üç kişi bulmaya çalışın ve onlar için bu politikayla ilgili kısa sorular hazırlayın. Unutmayın, zamanınız çok sınırlı.

Alıştırma 5: Kritik konularla başa çıkmak

Bir kaynak size, pek çok bilim insanının milyarlarca dolara mal olacak ve korkunç çevresel sonuçlar doğurabilecek devasa bir mühendislik projesine karşı çıktığını söylüyor. Ancak, hiç kimse bu konuyla ilgili olarak açıktan konuşmuyor. Kritik ama güvenilir bilgiye ulaşmanızın en iyi yolları nelerdir?
 1. Projeden sorumlu bakanlık yetkilileriyle resmi bir röportaj ayarlayın
 2. Google Akademik’te projeyle ve projenin olası etkisiyle ilgili anahtar sözcükler girerek araştırma yapın
 3. Projeye destek çıkan bakanlığın web sitesini okuyun
 4. İlgili uluslararası medya haberlerini okuyun
 5. Birleşmiş Milletlere ait organların web sitelerini inceleyinanasayfa | Gözden geçirme soruları | Gözden geçirme sorularının yanıtları | Ödevler