Ders 8
Bilimi nasıl filme alırsınız?
(Sárka Speváková ve Carolyn Robinson)
(Mikoláš Herskovič’in katkılarıyla)

8.1 Giriş
İyi bir bilim videosu (ya da herhangi bir video) yapmak için, üç boyutta düşünmek zorundasınız: İlk önce, kafanızda dikkate değer bir hikâye olmalı; ikinci olarak, bu hikâyeyi görsel olarak nasıl anlatacağınıza dair bir fikriniz olmalı ve üçüncü olarak, görselleştirdiğiniz bu hikâyeyi sesle nasıl destekleyeceğinizi bilmelisiniz.

Bir hikâyeyi filme almak, başka herhangi bir habercilik işinin gerektirdiğinden daha çok uygulamalı deneyim gerektirir. Sadece hikâyeyi anlamak değil, aynı zamanda çekimi organize etmek ve elde ettiğiniz malzemeyi de düzenlemek zorundasınızdır.

En son ürünü başarıyla elde etmek için, pek çok cihaz kullanmanız gerekir. Kamera, mikrofon ve kurgu yapabileceğiniz bir yazılıma sahip bir bilgisayarınız olmalıdır. Bunlar genellikle çekim ekibinin uzman üyeleri tarafından kullanılır, ama sizin de kullanmak zorunda kalabileceğiniz durumlar oluşabilir. Bu yüzden, bilimi filme almanın tek tek basamaklarını, var olan teknolojiyi ve kafanızdakileri çekim ekibine nasıl aktaracağınızı bilmeniz gereklidir. Ekipmanı kendinizin kullanması gerekmese bile, sahip olduğunuz olanakları ve sınırları ne kadar iyi bilirseniz, ekip arkadaşlarınızla o kadar iyi çalışırsınız.

Bu dersin sonunda, sizi bekleyen işin aşamaları, ne tür sorunların çıkabileceği ve bunları nasıl çözeceğiniz hakkında temel bir fikre sahip olacaksınız.


anasayfa | sonraki sayfa