8.22 Gözden geçirme soruları: Alıştırma 1


Lütfen aşağıdaki iki hikâye özetine bakın (bunlardan birincisini daha önce, Bölüm 8.4.2: Hikâye özeti’nde gördünüz.
[ http://www.wfsj.org/course/en/L8/L8P04.html ]). Aşağıdaki soruları yanıtlayın. Daha sonra Ödev 1’e bakın.
[ http://www.wfsj.org/course/en/L8/AssignL8.html ]

Hikâye özeti 1: Savaş meydanlarından evlerimize

Geliştirilme amacı zehirli gazların etkisiz hale getirilmesi olan, devrim yaratan bir madde, artık evlerimizdeki kirli havayı temizleyecek. Çek araştırmacılar, yüksek teknolojili elektronik aletlere zarar vermeden askeri gazları arındırabilen bir maddeyi bulan ilk bilim insanları oldu. Bu madde şimdi gündelik hayatta, örneğin evlerimizin iç ve dış cephe duvarlarındaki boyaların bir bileşeni olarak kullanılacak. Çevremiz üzerimizde olumsuz etkileri olan ve yapıştırıcılardan, kauçuktan, halılardan, saç spreylerinden ve çeşitli yumuşatıcılardan açığa çıkan gözle görülmeyen zararlı parçacıklarla doludur.

Titanyum dioksitin (TiO2) anatas modifikasyonu adı verilen yeni bir teknoloji sayesinde, Çek Bilim Akademisi’ndeki İnorganik Kimya Enstitüsü’nde çalışan araştırmacılar, Rokospol şirketiyle iş birliği içinde, havadaki zararlı elementleri önemli ölçüde (10 saat içinde % 10 kadar) azaltmak ve onları zararsız suya ve karbondioksite dönüştürmek amacıyla, fotokataliz işlemini (organik maddeleri ayırmak için ışığı kullanan bir reaksiyon) tetikleyen bir madde ürettiler. Bu maddenin gelecekte çok işlevli boyalardaki kullanımı, sadece yüzeylerin dayanıklılığını arttırıp duvarlarımızı güzelleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda soluduğumuz havayı da koruyacak.

Hikâye özeti 2: “Garip” terapinin dönüşü
Bakterileri yiyen virüsler, iyileştirilemeyen hastalıklara çözüm olabilir. Dünyanın dört bir yanındaki sağlık uzmanları, bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazandıkları konusunda uyarıyorlar. Örneğin, Staphylococcus aureus (MRSA), pek çok hastanede bir tehdit haline gelmiştir; zayıf düşmüş hastalarda iyileştirilemeyen inflamatuvar hastalıklara yol açmaktadır. İlaç şirketleri yeni antibiyotikler geliştirmekte zorlanıyorlar, çünkü araştırma ve geliştirme faaliyetleri hem çok fazla zaman alıyor, hem de çok masraflı.

Polonya’da, alışılmadık bir tedavi uygulanıyor. Bu tedavide bakteriyofajlar yani bakterileri öldüren virüsler kullanılıyor. Fajlar, gezegenimizdeki canlılar dünyasının en kalabalık ve en yaygın olan temsilcileridir. Kelimenin tam anlamıyla her bir bakteri tipi için öldürücü olan fajlar vardır, ama fajlar bitkiler, hayvanlar ya da insanlar için tehlike oluşturmazlar. 1896 kadar eski bir tarihte, Ernest Hankin Hindistan’daki Ganj Nehri’nin suyunun, koleranın yayılmasını önlediğini gözlemledi. Daha sonra, Félix D’Hérelle bunun nedeninin, suda bulunan bir virüs olduğunu açıkladı ve buna bakteri yiyici anlamında “bakteriyofaj” adını verdi. 20. yüzyılın başlarında, bakteriyofajlar Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çok geniş kapsamlı olarak kullanıldı; tedavi umut vaat ediyordu. Ancak, antibiyotikler bulununca, bakteriyofajlar unutulup gittiler. Şimdi ise onlara olan ilgi yeniden canlanıyor.

SORU 1:
Hikâye özeti 1 ve Hikâye özeti 2’nin izleyiciyi ekrana bağlayan kısımları (“kancaları”) nelerdir?

SORU 2:
Özetlerde fazla olan bilgiler hangileridir?

SORU 3:
Özetlere, bir uzmanla görüştüğünüzü ve bu konuyu kapsamlı bir şekilde değerlendirdiğinizi gösteren yeni cümleler ekleyebilir misiniz?

SORU 4:
Bu hikâyeleri bir izleyiciye aktarmak için toplamanız gereken olası görsellerin bir listesini yapın. Bütün insanları, hayvanları, aktiviteleri, mekânları, arşiv görüntülerini, fotoğrafları ve grafikleri listenize dâhil edin ve izleyicinin ne görmesini umduğunuzu ve beklediğinizi detaylı bir şekilde yazın.


Gözden geçirme soruları: Alıştırma 1 Gözden geçirme sorularının yanıtları: Alıştırma 1
Gözden geçirme soruları: Alıştırma 2 Gözden geçirme sorularının yanıtları: Alıştırma 2
Gözden geçirme soruları: Alıştırma 3 Gözden geçirme sorularının yanıtları: Alıştırma 3
Gözden geçirme soruları: Alıştırma 4 Gözden geçirme sorularının yanıtları: Alıştırma 4
Ödevler anasayfa