8.30 Ödevler


ÖDEV 1: Lütfen Bölüm 8.22’deki iki hikâye özetine tekrar bakın. Bulunduğunuz sayfaya, web tarayıcınızın “geri” (back) düğmesine basarak geri dönebilirsiniz. [ http://www.wfsj.org/course/en/L8/L8ex1.html ]. Aşağıdaki soruları eğitmeninizle tartışın.
 1. İzleyiciyi ekrana bağlayacak başka bir unsur düşünebiliyor musunuz?
 2. Bu iki hikâye özeti daha kısa ve öz şekilde yeniden yazılabilir mi? Bu hikâye özetleri konu hakkında daha fazla şey öğrenme isteği ve merak uyandırıyorlar mı?
 3. Bu hikâye özetleri açık ve anlaşılır mı? Yanlış anlaşılma ihtimalleri olabilir mi?
 4. Kendinizi görevi veren editörün yerine koyun. Bu konular izleyicinize uygun mu? Bu konuları televizyon kanalınız için seçer miydiniz? Neden seçerdiniz ya da seçmezdiniz?
 5. İzleme isteği uyandıracağını düşündüğünüz görsel malzemeyi ve haberinizi süslemeyi umduğunuz dikkat çekici insanları tarif edebilir misiniz? Aynı zamanda, bu kaynakları sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz ve elde edebileceğinizi düşündüğünüz erişimi açıklayabilir misiniz?
 6. Şimdi hikâye özetini yazan muhabirin yerine geçin; bu hikâyelerin kabul edilme şansını arttırmak için özetlerde neleri değiştirirdiniz?
 7. Bu konularla ilgili kendi hikâye özetlerinizi yazın ve eğitmeninizle birlikte gözden geçirin.
ÖDEV 2: Bölüm 8.24’e tekrar bakın [ http://www.wfsj.org/course/en/L8/L8ex3.html ]. Daha sonra, ülkenizde yaşayan, birçok kişinin bildiği ama çoğu insanın pek iyi tanımadığı bir hayvanla ilgili bir haber yapmak için bir taslak yazın.

Sonra taslağınızda aşağıdakilerin bulunup bulunmadığını kontrol edin:
 1. Hikâyenin temel fikri var ve bütün olgular bir araya getirilmiş.
 2. Çekim yapmak istediğiniz bütün mekânların listesi.
 3. Yapmak istediğiniz bütün çekimlerin listesi.
 4. Konuşmak istediğiniz bütün uzmanların listesi ve sormak istediğiniz soruların listesi.
Bunu eğitmeninizle tartışın.

ÖDEV 3: Aşağıda, bir çekim sırasında çıkabilecek sorunlardan bazılarını görüyorsunuz:
 1. Kamera çalışmaz.
 2. Kamera çalışır ama çekimlerin bazıları bulanıktır ya da bir şekilde bozuktur.
 3. Ses hiç kaydedilmemiştir.
 4. Ses kaydedilmiştir ama bazı yerlerde garip çatırtı sesleri vardır.
 5. Planladığınızın sadece yarısı kadar görüntü almışsınızdır.
 6. Yanınıza ışıkları almayı unutmuşsunuzdur.
 7. Yanınıza tripod almayı unutmuşsunuzdur.
 8. Yanınıza mikrofon almayı unutmuşsunuzdur.
Bu listeye eklemeler yapın ve olası çözümler düşünün. Eğitmeniniz ve meslektaşlarınızla, geçmişte yaşadığınız teknik problemleri tartışın.

ÖDEV 4: Kamera üzerinde kurgu yapmak
Yeni bir keşifle ilgili olarak 30 saniyelik bir haber hazırlayın. Montaj odasına girme şansınızın olmadığını düşünün.

Bu durumda gerçek anlamda montaj içermeyen, “kamera üzerinde kurgu” olarak bilinen bir metodu kullanabilirsiniz. Her bir bölüm sırayla filme alınır ve bütün çekimler tamamlanana kadar sıralama değiştirilmez, böylece son bölüm filme alınınca bitmiş bir haber ortaya çıkar.

Bazen haber yayınları için kullanılan bu metot, kurgu becerisi olan hayli tecrübeli bir kameraman gerektirir. Aynı zamanda, önceden çok dikkatli bir biçimde plan yapılmasını da gerektirir. Haberin en son şeklinin uzunluğunu ve her bir cümleye karşılık gelen sekansların tam uzunluğunu bilmek zorundasınızdır. Ve en son sahnenizin ne olacağını en baştan bilmeniz gerekir.

Bütün bunları ekibinizle tartıştıktan sonra, çekime başlayabilirsiniz. Genel çekimle başlayın ve bir dizi diz çekim ve yakın çekim yapın, bilim insanından da kısa bir görüş alın.

ÖDEV 5:
Afrika’da bir okulda ilk kez dizüstü bilgisayar kullanan bir sınıfı filme almak istiyorsunuz. Sınıfın içinde çekim yapmak için bir saatiniz var. Burada yapacağınız çekimler nelerdir? Lütfen bunu eğitmeninizle tartışın. Bu görevin etik yönünü göz ardı etmeyin. Çocuklar bir bilgisayarla ilk kez karşılaşıyor ve çok temel hatalar yapıyor olsalar bile, yapacağınız haberde onları aptal gibi göstermemelisiniz.

ÖDEV 6:
Bölüm 8.28’e tekrar bir göz atın. [ http://www.wfsj.org/course/en/L8/L8ex4.html ]
 1. Kendi ülkenizde karşınıza çıkabilecek sorunların listesini yapın.
 2. Bu sorunları çözebileceğini düşündüğünüz stratejiler saptayıp liste yapın.
Bunları eğitmeninizle tartışın.

ÖDEV 7: Bilgisayarınız için bir kurgu yazılımı seçmek (Mikoláš Herskovič’in yardımlarıyla)

İnternetten indirebileceğiniz ücretsiz video montaj ve kurgu programları vardır. Satın alınabilecek programların en iyilerini saptayabilmek için “En İyi Video Kurgu Programları”nı (Top Video Editing Programs) inceleyin; bazı programları satın almadan önce bir süre deneme sürümlerini kullanabilirsiniz. Ücretsiz video kurgu programları genellikle tam sürüm kurgu programlarının bazı özelliklerinin çıkartılmış halleridir ve genellikle teknik destek bölümünden ve programın nasıl kullanıldığını gösteren eğitici bölümden yoksundurlar. Bu durumda, programı bilgisayarınıza yüklemek ve nasıl kullanılacağını öğrenmek konusunda kendi başınıza kalırsınız.

1. Video Edit Magic v4.26 [ http://www.deskshare.com/vem.aspx ]

Video Edit Magic, JPEG, WMV, ASF, MPEG, AVI ve diğer dosya formatlarını birleştirmenize izin veren bir programdır. Bu program, sadece Windows kullanılan bilgisayarlar içindir ve NTSE ve PAL formatındaki videoları da kullanabilir. Video Edit Magic’in ücretsiz sürümünün deneme süresi 30 gündür. Bu sürümü 30 gün boyunca kullandıktan sonra ya tam sürümü 70 dolara satın almanız ya da başka bir kurgu programını kullanmaya geçmeniz gerekir. Şirketin internet sitesinde, programı ve programın yapabileceği her şeyi anlamanızda faydalı olabilecek çok sayıda flash demo ve öğretici video bulunuyor.

2. Windows Movie Maker [ http://www.microsoft.com/windowsxp/using/moviemaker/default.mspx ]

Windows Movie Maker’ın tam sürümü, Windows kullanılan çoğu yeni bilgisayarda baştan yüklüdür. Programı kullanabilmek için, bilgisayarınızın işletim sistemi Windows XP olmalıdır. Eğer bilgisayarınız Windows XP ile çalışıyorsa ve Movie Maker bilgisayarınızda yüklü değilse, Microsoft’un web sitesinden işletim sistemi için güncelleme paketi (service pack) yükleyerek edinebilirsiniz. Movie Maker, ev videolarını kurgulamak için ihtiyaç duyulabilecek bütün temel kurgu araçlarına sahiptir ve aynı zamanda size videonuzu internete yüklemek ya da CD veya DVD’ye kaydetmek için gereken bütün araçları da sağlar.

3. Apple iMovie 6 [ http://www.apple.com ]

iMovie yeni Apple bilgisayarında en baştan yüklüdür; Apple’ın iLife yazılımıyla satın alınabilir. iMovie, filminizde kullanabileceğiniz melodiler, görüntü efektleri, ses efektleri ve podcast desteği sunar. iMovie’nin güzel bir özelliği de, iTunes ve iDVD ile entegre olması ve böylece profesyonel görünen DVD’ler yapmayı kolay hale getirmesidir.

4. Jump Cut [ http://www.jumpcut.com ]

Jump Cut’ın çevrim içi çalışan ücretsiz video kurgu yazılımı, görüntüleri kesmenize, ses, fotoğraf, efekt ve başlık eklemenize imkân verir.

5. Jahshaka [ http://www.jahshaka.com ]

Jahshaka, size kurgu imkânı sağlayan ücretsiz ve herkesin kullanımına açık bir video kurgu yazılımıdır.

6. Zwei-Stein [ http://www.zs4.net ]

Bu ücretsiz kurgu yazılımı Mac, PC ve Linux sistemlerinde çalışır. Renkli ve ferah bir arayüzü vardır, yüklemesi kolaydır.

ÖDEV 8: (Mikoláš Herskovič’in yardımlarıyla)

Uygun video kurgu programını yükleyin.

Videoları bilgisayarınızda kurgulamaya çalışmaya başlamadan önce, gerekli bilgisayar, yazılım ve aksesuarınızın olduğunuzdan emin olun. Aşağıdaki kontrol listesi, program kullanıcılarının internette paylaştıkları tecrübelerinin bir özetidir ve sizin ilk kurgu tecrübenizi kolaylaştırmak için bir araya getirilmiştir.

Bilgisayarınız hazır mı?
Movie Maker ve iMovie pek çok yeni PC ve Apple ile birlikte gelir. Eğer bilgisayarınızda halihazırda bu programlardan birisi yüklüyse, hazırsınız demektir. Eğer bilgisayarınızda Movie Maker ya da iMovie yüklü değilse ya da farklı bir program kullanacaksanız, bu programı temin etmeniz gerekecek. Ama önce, bilgisayarınızın bu programı çalıştırıp çalıştıramayacağını kontrol edin. Eski model bilgisayarların çoğu, video kurgusu yapılabilecek kadar hızlı değildir; böyle bir durumda bütün sisteminizi yükseltmeniz gerekecektir.

Biraz yer açın
Bir video projesine başlamadan önce, bilgisayarınızda bütün dosyaları kaydedebileceğiniz yeterli alan olduğundan emin olun. Bir mini DV kameradan alacağınız yüksek kaliteli 1 saatlik DV görüntüsü, sabit diskinizde yaklaşık 13 GB’lık yer kaplar. Eğer bilgisayarınızın sabit diskine bütün görüntüleri depolayamayacaksanız, harici bir sabit disk almak kolay bir çözümdür. Yeni harici sabit diskinizde,

bütün video projelerinizi kaydetmek için bir “Film” klasörü açmak kullanışlı olur. Böylece diskiniz düzenli olur ve dosyaları daha kolay bulursunuz.

Bağlantılar
Bilgisayarınızın, sabit diskinizin ve kameranızın birbirine bağlanması ve birbirleriyle iletişim kurabilmesi için bolca bağlantı ve elektrik kablosuna ihtiyacınız olacaktır.

Genellikle, sabit diskinizi, bilgisayarınızı ve kameranızı bağlayabilmek için FireWire ve USB kabloları kullanacaksınız. Her bilgisayarda veya kamerada aynı tip konektörler kullanılmaz, bunun için herhangi bir şey satın almadan önce kullanma kılavuzlarına bakın.

Aynı zamanda, bilgisayarınız ve kameranız için adaptörlere ihtiyacınız olacak. Bir videoyu aktarırken ya da kurgu yaparken asla pil gücüne bel bağlamayın. Bunlar çok enerji kullanan etkinliklerdir; üstelik işinizin ortasında bilgisayarınızın ya da kameranızın pili biterse, yaptığınız bütün işi kaybedebilirsiniz.

Görüntüleri aktarın

Kurguya başlamadan önce, üzerinde çalışacağınız bazı video görüntülerine ihtiyacınız olacak. iMovie ve Movie Maker, sayısal olmaları şartıyla, pek çok farklı video formatını kabul eder. Eğer videonuzu mini DV formatını kullanan modern bir kamerayla çektiyseniz, görüntüleri aktarmak kolay olacaktır. Eğer VHS video kaydı gibi analog görüntüleri düzenlemek istiyorsanız, bunları iMovie ya da Movie Maker’a aktarmadan önce sayısal formata çevirmeniz gerekir.
Faydalı bağlantılar:
[ http://www.update-your-drivers.com ]
[ http://en.wikipedia.org/wiki/List of video editing software ]
[ http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison of video editing software ]

ÖDEV 9:
Yemek pişirmek herkesin bildiği bir etkinliktir. Bu aynı zamanda, bazı laboratuvarlarda karşımıza çıkan etkinliklere çok benzer. Bu nedenle, çalışma konusu olarak kullanılmaya çok uygundur.
 1. İlginç bir yemeğin hazırlanmasıyla ilgili 150 kelimelik bir hikâye özeti yazın.
 2. Bilimsel bakış açısını vurgulayan bir taslak yazın. Kullanılabilecek bazı bilimsel yönler şunlar olabilir:
  1. Hijyen
  2. Yiyeceği işleme aşamasında moleküler yapıda meydana gelen değişiklikler
  3. Beslenmeyle ilgili gerçekler
 3. Bir aile üyenizi şunları yaparken filme alın:
  1. Hazırlık yaparken (alışveriş yaparken, su alırken, pazarda, bir hayvanı keserken)
  2. Çiğ bir gıdayı işlerken (yıkarken, doğrarken)
  3. Pişirirken (kaynatırken, fırında pişirirken)
  4. Ayrıca ülkenize özgü bazı âdetlere yer verirseniz çok güzel olur.
 4. Sizin için uygun olan kurgu yazılımını seçin ve kendi hikâyenizi yaratın.
 5. Haberinizi insanlara gösterin ve eleştiriye açık olun.Gözden geçirme soruları: Alıştırma 1 Gözden geçirme sorularının yanıtları: Alıştırma 1
Gözden geçirme soruları: Alıştırma 2 Gözden geçirme sorularının yanıtları: Alıştırma 2
Gözden geçirme soruları: Alıştırma 3 Gözden geçirme sorularının yanıtları: Alıştırma 3
Gözden geçirme soruları: Alıştırma 4 Gözden geçirme sorularının yanıtları: Alıştırma 4
Ödevler anasayfa