World Federation of
Science Journalists

SjCOOP II participants



Arab speaking graduates


Adel Alsaadi
Irak

Duraid Al-Qaysi
Irak

Eshraga Abbas
Sudan

Farah Atyyat
Jordan

Fatima Yassine
Morocco

Hyder Abdelhafeez
Sudan

Jihène Dhayaa
Tunisia

Mohamed Alsayed
Egypt

Mohamed Baqer Awal
Bahrain

Nada Merhi
Lebanon

Nadia Al-Dakroury
Egypt

Ola Al-Ghazawy
Egypt

Omar Alhayani
Yemen

Riadh Ben Nessib
Tunisia

Saida Bouhelal
Tunisia

Sara Mattar
Lebanon

Suzanne Baaklini
Lenanon

Tariq Alhmaidi
Jordan

Zeke AlDroubi
Syria




English speaking graduates


Aregu Balleh Wondimueh
Ethiopia

Arsénio Manhice
Mozambique

Benedict K. Tembo
Zambia

Bibi-Asesha Wadvalla
South Africa

Chinyere Opia
Nigeria

Bosmas Butunyi
Kenya

Deborah-Fay Ndhlovu
South Africa

Divine Junior Ramzi Ntaryike
Cameroon

Godwin Haruna
Nigeria

Hope Mafaranga
Uganda

Jennifer Dube
Zimbabwe

Jisi Bongben Leocadia
Cameroon

Kingsley Hope Elijah
Ghana

Lominda Afedraru
Uganda

Maxwell Awumah
Ghana

Patrick Dambula
Malawi

Rosalia Omungo
Kenya

Sipokazi Fokazi
South Africa

Violet Nakamba-Mengo
Zambia

Violet Otindo
Kenya

Vivienne Irikefe
Nigeria




French speaking graduates


Adrienne Engono Moussang
Cameroon

Alhassane Abdou Mahamane
Niger

Christophe T.E.
Assogba D.
Benin

Bakoseheno Rakotonavalona
Madagascar

Boureima Sanga
Burkina Faso

Claire Stéphane Sacramento
Benin

Constance Tekitila
DRC

Diéneba Dème
Mali

Fatouma Ouattara
Burkina Faso

Ghislaine Atta
Côte d'Ivoire

Harouna Foumba
Mali

Honoré Kabongo Tshibundi
DRC

Joseph Leger Ngueme Ntiga
Cameroon

Lala Cisskho
Senegal

Lazare Pouya
Burkina Faso

Line Renée Anaba Batongue
Cameroon

Paul Avougou Ndila
Gabon

Zakaria Seini Seydou
Niger




Mentors


Ananyo Bhattacharya
United Kingdom

Declan Okpalaeke
Nigeria

Dominique Leglu
France

Emilie Martin
France

Esther Nakkazi
Uganda

Ghada Zein Elabdin
Egypt

Lynne Smit
South Africa

Marie-Pied Elie
Canada

Martin Enserink
France

Nehal Lasheen
Egypt

Nidaa Hilal
Lebanon

Patrice Goldberg
Belgium

Samir Mahmoud
Egypt

Théodore Kouadio
Côte d'Ivoire




Coordinators


Akin Jimoh
Nigeria

Gervais Mbarga
Cameroon

Raghida Haddad
Lebanon




Team


Augustin Denis
Canada

Izabela Vono
Brazil

Jean-Marc Fleury
Canada

Olfa Labassi
Tunisia

Yoon Kim
South Korea



Evaluation team


Christophe Spurk
Switzerland

Jan Lublinski
Germany

Michael Schanne
Switzerland